Pszichológiai szolgáltatások
Szülőkonzultáció, nevelési tanácsadás
Egyéni pszichológiai foglalkozás, tanácsadás gyermekeknek, serdülőknek
Képességfelmérés nagycsoportos óvodások részére: az MSSST (Meeting Street School Screen Test) szűrőmódszerrel : a felméréshez szükséges idő egy alkalom, melynek végén szóbeli visszajelzést adok. Igény szerint írásbeli összegzést készítek.
Iskolaérettségi vizsgálat : tanköteles korú gyermekek iskolakészültségének megismerése, képességvizsgálata, pszichológiai állapotfelmérése, idegrendszeri érettségének felmérése.Az első üléskor történik a felmérés, ( mozgás, anyanyelvi valamint logikai- matematikai területek ), második alkalom a pszichológiai állapotfelmérés. Az eredményről a harmadik alkalommal szülőkonzultáció során adok visszajelzést, és írásbeli összegzést.
Hospitálás: A gyermek megfigyelése közösségben fontos információt hordoz. A kortárskapcsolatok milyensége, a beilleszkedés mintázata, a szabálytartás, alkalmazkodóképesség mind fontos szempontok a gyermek megismeréséhez, támogatja a megsegítés fókuszának finomhangolását.
A pszichológiai megsegítés folyamatáról:
A gyermekkel való első találkozás előtt szülői konzultáció szükséges. A konzultáció során a jelenleg megélt nehézségekről, a gyermekkel kapcsolatos problémákról beszélgetünk valamint feltérképezzük a gyermek fejlődéstörténetét.Ezt követik a gyermekkel való találkozások, ez általában 5 alkalmat jelent: melynek során játék-báb, - mese- és rajzterápiás diagnosztikai eszközökkel (kisebbeknél), segítő beszélgetéssel, kommunikációs, illetve önismereti játékokkal (nagyobbaknál) célzom meg a nehézségek hátterének feltérképezését, a belső erőforrások mozgósítását.
A folyamatot egy újabb szülői konzultáció zárja le, ahol beszámolok az általam tapasztaltakról, javaslatot teszek a megsegítés irányának meghatározására. A javaslat jelentheti a foglalkozások lezárását (ha a gyermek élethelyzetének problémáját megoldottnak tekintjük, nemcsak a felnőttek, hanem maga a gyermek is! ) ; további pszichológiai foglalkozás szükségességét a gyermeknek, csoportfoglalkozás felajánlását a gyermeknek, vagy további konzultáció biztosítását a szülőnek, illetőleg továbbküldést specifikus irányban történő vizsgálatra (pl. Pedagógiai Szakszolgálatba, gyermekpszichiátriai kivizsgálásra, szakorvosi vizsgálatra).
Miben segíthetek?
-nevelési kérdésekben (elválás, intézménybe való beszoktatás, fejlődéslélektani kérdések, nevelési nehézségek)
-családi krízisek esetén, az élethelyzet változása esetén ( testvér születése, költözés, óvodába kerülés stb, iskolaváltás, veszteségek megélése)
-ha a gyermek lelki egyensúlya felborulni látszik és ezt a maga módján közvetíti: -hangulatváltozás, szorongásra utaló jelek ( pl dadogás,körömrágás, tic) beilleszkedési nehézségek, alvás, evés, szobatisztaság terén fellépő nehézségek és visszaesések, dühkezelési nehézségek, alacsony motivációs szint
-ADHDban és / vagy autizmusban érintett gyermekek pszichológiai megsegítésében, a család krízishelyzettel való megküzdésében: pszichológiai tanácsadás, szociális készségfejlesztés, viselkedésterápiás megsegítés (problémás viselkedések átformálása) segítségével
-BTMN/ SNI gyermekek pszichológiai megsegítésében, a nehézségek, sajátos nevelési igény meglétének elfogadásában, a fejlesztési lehetőségek átbeszélésében
A szülőkonzultációra valamint az egyéni foglalkozásokra ( felső tagozattól) igény szerint online is van lehetőség.